Jeffrey Simons leads the way to the finish line followed by other Cannery Road racers.

Jeffrey Simons leads the way to the finish line followed by other Cannery Road racers.

Results from the10th Annual Cannery Road Race

Skeena Drive in Port Edward was flooded with runners for the 10th annual Cannery Road Race last Saturday.

Skeena Drive in Port Edward was flooded with runners for the 10th annual Cannery Road Race last Saturday.

Race directors Lynn Daniele, Stella Kafka and Leslie Peloquin were pleased with how the 10th anniversary race went, which included about 86 adult runners and 50 kids.

“Some of the runners were coming in with awesome times. I heard a few say it was the best they had done,” Peloquin said.

In the half-marathon, a 21 kilometre run from the North Pacific Cannery to the Port Edward turnoff and back, Amber Sheasgreen had the overall best time of female runners with 1:42:04. Eric Angel had the best overall time for male runners with 1:58:21. Sheasgreen and Angel also placed first in their age categories for the half marathon.

In the 50 and over division of the 21 km run Crofton’s Ken Deal was the fastest male runner with 2:29:28, and Prince Rupert’s Gail Bennett was the fastest female runner with 1:57:31.

Avery Bailey and Morgan Weir were the fastest male and female runners in the 11-19 category of the 10 km race, with Bailey finishing in 43:58 and Weir in 1:00:45.

In the 20-39 division of the 10 km, Francois Cote was the top male racer with 38:46 and Mary Bartlett was the top female racer with 46:53. Both Cote and Bartlett were the fastest male and female runners overall in the 10 km run.

Kathy Murphy completed the 10 km run in 50:58, and was the quickest women runner in the 40-49 division of the race, with Sheldon Weibe taking the top spot in the male portion of the age group with 51:05.

The top male 10 km runner in the 50+ category was Terrace’s Michael Bruce with 53:44, and the female winner was Patty Jones with 59:40.

The 5 km run included the under 10 division, with Emma Movold running the fastest out of girl contestants with 27:15. Gavin Magnusson was the fastest of the boys in the same category, completing in 29:16.

In the 11-19 female division of the 5 km run, Avery Movold placed first with 21:51. Movold was also the overall fastest 5 km female runner.

Runner Josh McDonald placed first in the 20-39 men’s division, as well as winning the overall top men’s spot in the 5 km, with 22:50. Jen Christensen earned first place in the women’s division with 25:16.

Taking the lead in the female’s 40-49 division was Shelly Movold, completing in 23:57. Finn Conradsen was fastest in the male division, completing the 5 km run in 27:13.

In the 5 km 50-59 men’s category, Stan Slewa earned the gold spot with 30:55, with Mosina Slewa earning gold in the ladies with 30:32.

Finally, in the 60+ category April Mcleod came first with 44:40 in the women’s, with Jim Sparks placing first in the men’s with 28:02.

In the walking portion of the race, Rachael Desuesa placed first overall in the 10 km walk, with Deanna Hembroff placing first overall in the 5 km walk.

Additionally, young runners participated in the one km kids fun race. Peloquin said the event includes a kids race to motivate children to stay fit by showing them exercise is fun.