PRASC Rapids take last regional meet of the year

Results of Prince Rupert Amateur Swim Club (PRASC) members during June’s Terrace-hosted Northwest Summer Invitational.

The following are top-three finishes by Prince Rupert Amateur Swim Club (PRASC) members during June’s Terrace-hosted Northwest Summer Invitational.

PRASC took top spot in the meet for its eighth straight regional championship with 1,099 points, beating Kitimat, Terrace and Bulkley Valley:

 

Araya Bartlett, 13

Female 50 breast – 3rd

Female 200 breast – 1st

Female 100 breast – 2nd

Warren Barton, 13

Male 100 fly – 3rd

Male 200 fly – 1st

Kanani Coon, 9

Female 100 free – 3rd

Natalie DeMille, 10 – Bronze aggregate – 10 and under girls – her first agg. medal

Female 200 back – 3rd

Female 100 IM – 3rd

Female 50 free – 3rd

Female 50 breast – 1st

Female 100 breast – 2nd

Female 100 free – 2nd

Maxwell Deutschlander, 11

Male 100 IM – 2nd

Zach Dolan, 13 – Silver aggregate – 14 and under boys

Male 1500 free – 1st

Male 50 free – 2nd

Male 200 breast – 1st

Male 200 IM – 1st

Male 100 breast – 1st

Male 100 free – 1st

Male 50 breast – 2nd

Malcolm Dolan, 9

Male 100 IM – 3rd

Isaac Dolan, 11 – Silver aggregate – 12 and under boys

Male 800 free – 1st

Male 50 free – 2nd

Male 200 free – 2nd

Male 200 IM – 1st

Male 100 breast – 1st

Male 100 free – 2nd

Kobi Franes, 13

Male 200 back – 2nd

Male 200 breast – 3rd

Male 100 breast – 3rd

Landon Franes, 11

Male 200 back – 3rd

Male 100 back – 2nd

Male 200 free – 3rd

Male 50 back – 2nd

Jakob Hall, 9

Male 200 back – 3rd

Male 50 breast – 3rd

Male 200 breast – 1st

Male 200 free – 2nd

Male 100 breast – 2nd

Tiffany Hepner, 8

Female 25 free – 2nd

Joshua Joubert, 10

Male 25 back – 1st

Male 25 free – 1st

Samuel Kafka, 11

Male 50 breast – 3rd

Male 200 breast – 2nd

Rya Kish, 12 – Gold aggregate – 12 and under girls

Female 200 back – 2nd

Female 50 free – 1st

Female 100 back – 1st

Female 200 free – 1st

Female 50 back – 1st

Female 100 breast – 1st

Female 100 free – 2nd

Trey Kish, 15

Male 200 back – 3rd

Male 50 breast – 3rd

Male 100 back – 2nd

Male 200 free – 3rd

Male 50 back – 1st

Male 100 breast – 3rd

Male 100 free – 1st

Amy Leighton, 14 – Gold aggregate – 14 and under girls

Female 800 free – 1st

Female 50 breast – 1st

Female 100 fly – 1st

Female 200 free – 1st

Female 200 IM – 1st

Female 100 breast – 1st

Female 100 free – 1st

Josh Leighton, 10

Male 200 back – 2nd

Male 100 back – 2nd

Male 200 breast – 2nd

Male 200 IM – 2nd

Male 100 breast – 3rd

Isaac Mastroianni, 11 – Gold aggregate – 12 and under boys

Male 200 back – 1st

Male 50 free – 1st

Male 100 back – 1st

Male 200 free – 1st

Male 200 fly – 1st

Male 50 back – 1st

Male 100 free – 1st

Kai McDonald, 11

Male 50 breast – 1st

Male 200 breast – 1st

Male 200 IM – 3rd

Male 100 breast – 3rd

Marlee McDonald, 12

Female 400 free – 1st

Female 100 breast – 3rd

Wyatt McDonald, 8

Male 25 free – 2nd

Jarred McMeekin, 13 – Bronze aggregate – 14 and under boys

Male 200 back – 1st

Male 400 free – 2nd

Male 100 back – 2nd

Male 100 fly – 1st

Male 200 free – 2nd

Male 200 IM – 2nd

Male 100 free – 3rd

Hyla McQuaid, 10

Female 100 back – 3rd

Female 50 back – 2nd

Kate Morse, 13

Female 50 free – 2nd

Female 50 fly – 1st

Female 50 back – 1st

Jake Morse, 11 – Bronze aggregate – 12 and under boys

Male 200 back – 2nd

Male 50 free – 3rd

Male 100 back – 3rd

Male 200 IM – 2nd

Male 100 breast – 2nd

Male 100 free – 3rd

Emma Movold, 11

Female 800 free – 1st

Female 100 back – 2nd

Female 200 free – 2nd

Female 200 fly – 2nd

Female 200 IM – 2nd

Grant Slocombe, 11

Male 50 breast – 2nd

Male 50 fly – 3rd

Hannah Toye, 13

Female 200 back – 3rd

Female 50 free – 3rd

Female 100 back – 2nd

Female 100 fly – 2nd

Female 200 free – 3rd

Female 200 IM – 3rd

Female 100 free – 3rd

Mackenzie Tweedhope, 13

Silver aggregate – 14 and under girls

Female 800 free – 2nd

Female 50 free – 1st

Female 400 free – 1st

Female 50 breast – 2nd

Female 200 free – 2nd

Female 100 breast – 3rd

Female 100 free – 2nd

Bailey Ward, 13

Male 100 IM – 2nd

Male 50 breast – 3rd

Robert Warren, 15

Male 1500 free – 2nd

Male 50 free – 2nd

Male 400 free – 2nd

Male 200 IM – 3rd