Kids taking part in the children's' fun run at the 2012 North Pacific Cannery Road Race in Port Edward

Kids taking part in the children's' fun run at the 2012 North Pacific Cannery Road Race in Port Edward

2012 Cannery Road Race

122 people came to the North Pacific Cannery on Saturday to have some fun running in the sun.



The feet of 122 runners were pounding the pavement of the road leading from the North Pacific Cannery in Port Edward on Saturday. This was the 9th Annual Cannery Road Race held by the Prince Rupert Running Club.

People of all ages and skill levels came out to the historic site to take part. There were marathon-runners all the way from Ontario and also first-time runners from the club’s Learn to Run program.

OVERALL WINNERS

Best Male 5 KM Racer: Mike Hamilton

Best Female 5 KM Racer: Mary Bartlette

Best Male 10 KM Racer: Renny Talbat

Best Female 10 KM Racer: Samantha Kasdorf

Best Male Half Marathon Racer: Judson Rowse

Best Female Half Marathon Racer: Amber Sheasgreen

 

5 KM RUN

Women ages 10 and under

1st: Emma Movold

2nd: Araya Bartlett

3rd: Brooke Campo

 

Women 11 – 19

1st: Avery Movold

2nd: Michaela Reid

3rd: Lucy Gale

 

Women 20-39

1st: Mary Bartlette – 23-52

2nd: Jenny Christeson – 24:36

3rd: Jenna Leavens  – 24:39

 

Women 40-49

1st: Cindy Mah – 25:37

2nd: Madeleine Cochrane – 26:59

3rd: Sandra Davies – 29:19

 

Women 50-59

1st: Susan Enns  –  30:40

 

WOMEN 60+

1st: April Macleod – 46:04

 

Men 10 and under

1st: Bren Stevenson

2nd: Landen Franes

3rd: Sam Kafka

 

Men 11 – 19

1st: Ryan Gale

2nd: Kobu Franes

 

Men 20 -39

1st: Rob Christeson – 21:38

2nd: John MacDonald – 22:57

3rd: Bobby Sheasgreen – 23:39

 

Men 40-49

1st: James Alderman – 30:34

 

Men 50-59

1st: Mike Hamilton – 21:25

2nd: Gary Pettipas – 23:16

3rd: Barry Cochrane – 26:38

 

Men 60+

1st: Gary Coons

2nd: Mike Reid

3rd: Angus Macleod

 

10 KM RUN

 

Women 20-39

1st: Samantha Kasdorf – 48:19

2nd: Virginia Bessette – 49:07

3rd: Emma Christsin – 51:41

 

Women 40-49

1st: Julie Feriaino – 51:51

2nd: Val Zilinski – 58:39

3rd: Amber Olson – 58:47

 

Women 50 -59

1st: Vicki Gardener – 56:21

2nd: Paddy Jones – 57:02

 

Men 19 and under

1st: David Leite (age 10)

 

Men 20 – 39

1st: Renny Talbat – 38:49

2nd: Cody Scheuerman – 39:05

3rd: Joe Pelletier – 45:16

 

Men  50 – 59

1st: Martin Griffith-Zaner – 50:03

 

Men 60+

1st: Dale White – 1:00:50

2nd: Kurt Schlegel – 1:17:23

 

HALF MARATHON

 

Women 20 – 39

1st: Amber Sheasgreen – 1:39:09

2nd: Sarai Van Tankeren – 1:54:59

3rd: Lisa Clifton – 2:45:43

 

Women 40 – 49

1st: Jaqueline Bromley – 2:36:23

 

Women 50 – 59

1st: Gail Bennett

 

Men 20-39

1st: Vincent Ancheta – 1:54:12

2nd: Jason Grant – 2:01:49

 

Men 40 – 49

1st Judson Rowse

 

Men 50 – 59

1st: Michel Marquis – 1:30:50

2nd: Bob Cuthbert – 1:51:54

3rd: Garry Knezacek – 2:02:59

 

5 KM WALK

1st: Debra Strand – 43:06

2nd: Elizabeth Scott – 43:08

3rd: Audrey MacDonald – 45:06

 

10 KM WALK

1st: Grace Leite – 1:30:24

2nd: Maria Marello – 1:30:28

3rd: Ruth Dos Santos – 1:32:00