Prince Rupert dancers took first in a number of categories in Prince George.

Prince Rupert dancers took first in a number of categories in Prince George.

Prince Rupert dancers find success in Prince George

Dancers from around Prince Rupert made their way to Prince George last week for the Prince George Dance Festival.

Dancers from around Prince Rupert made their way to Prince George last week for the Prince George Dance Festival, and came home with a number of top prizes.

The festival ran from March 16 to March 20 and included studios from communities like Prince Rupert, Terrace, Quesnel and Prince George. Below are individual Prince Rupert performers who topped their category:

Lyrical Solo – 9 years

1st Place – Karlie Fudger (Dance Academy )

Lyrical Solo – 12 years

1st Place – Gillian Jardim (Spectrum City Dance)

Variety  Solo – 13 years

1st Place – Aoife Tighe (Spectrum City Dance)

Variety  Solo – 15 years

1st Place – Jessica Bruce (Spectrum City Dance) TROPHY

Classical Ballet  Solo – 11 years

1st Place – Gillian Jardim (Spectrum City Dance) TROPHY

Variety  Solo – 10 years

1st Place – Samantha Budnisky (Dance Academy

Variety  Solo – 12 years

1st Place – Hailey Cox (Spectrum City Dance)

Cultural Specific  Solo – 12 years & Under

1st Place – Emily Cavin (Spectrum City Dance) TROPHY

Classical Ballet  Solo – 13 years

1st Place –Tylie Wong (Spectrum City Dance-Prince Rupert)

Acrobatic  Duo – 18 years & Under

1st Place –Hanna McGovern & Sara McGovern (Dance Academy )

Modern/Contemporary Duo – 15 & 16 years

1st Place –Justina Vendittelli & Jessica Bruce (Spectrum City Dance)

Lyrical Solo – 13 years

1st Place –Aoife Tighe (Spectrum City Dance) TROPHY

Lyrical Solo 16 years

1st Place – Hannah Shaira Cam (Spectrum City Dance)

Jazz  Solo –  12 years

1st Place –Katrina Duong (Spectrum City Dance) TROPHY

Demi Character  Solo – 6 years & under

1st Place – Malie Whiting (Dance Academy)

Demi Character Solo  – 11 years

1st Place – Gianna Evans (Dance Academy)

Demi Character Solo – 12 years

1st Place – Gillian Jardim (Spectrum City Dance)

Acrobatic Solo – 12 years & under

1st Place – Karlie Fudger (Dance Academy)

Tap Solo – 16 years

1st Place – Hannah-Shaira Cam (Spectrum City Dance) TROPHY

Song & Dance Duo – 10 years & Under

1st Place – Karlie Fudger & Lola Clouthier (Dance Academy ) TROPHY

Song & Dance Duo – 16 years & Under

1st Place – Navi Nanan & Jennifer Garcia  (Dance Academy )

Song & Dance Solo – 9 years

1st Place –Zosia Stevenson (Spectrum City Dance) TROPHY

Tap Solo 13 –  years

1st Place – Tylie Wong (Spectrum City Dance)

Tap Solo – 12 years

1st Place – Katrina Doung (Spectrum City Dance)

Jazz Solo – 9 years

1st Place – Karlie Fudger (Dance Academy )

Junior Choreography – 15 & Under

1st Place – Isobel LeBlanc (Spectrum City Dance) TROPHY

The dancers also found first place finishes with group performances. Below are just some of the first place

finishes.

Large Group Variety – 12 & Under

1st Place – Hotel Transylvania (Dance Academy )

Large Group Variety – 10 & Under

1st Place – Rumour in St. Petersburg (Spectrum City Dance)

Large Group Hip Hop – 12 & Under

1st Place – More (Dance Academy )

Large Group Jazz – 8 & Under

1st Place – Escapade (Dance Academy )

Large Group Jazz – 10 & Under

1st Place – Raindrops (Spectrum City Dance) TROPHY

Large Group Jazz – 12 & Under

1st Place – Hearts Connected (Spectrum City Dance)

Large Group Demi-Character 8 & Under

1st Place – Treasure Island (Dance Academy )

Large Group Demi-Character 10 & Under

1st Place – Casting A Spell (Dance Academy )

Large Group Demi-Character 12 & Under

1st Place – Following the Crane (Dance Academy )

Large Group Demi-Character 16 & Under

1st Place – Poulet Lake (Spectrum City Dance) TROPHY

Cultural Specific Small Group – 18 years & Under

1st Place – Rinnce (Spectrum City Dance) TROPHY

Large  Group Modern/Contemporary – 12 & Under

1st Place – Skyfall (Dance Academy)

Large Group Lyrical – 12 years & Under

1st Place – Grace (Spectrum City Dance) TROPHY

Small Group Jazz – 16 years & Under

1st Place –Eartha (Spectrum City Dance)

The full list of winners can be found at http://pgdancefestival.com