Dancers from around Prince Rupert made their way to Prince George last week for the Prince George Dance Festival, and came home with a number of top prizes.
The festival ran from March 16 to March 20 and included studios from communities like Prince Rupert, Terrace, Quesnel and Prince George. Below are individual Prince Rupert performers who topped their category:
Lyrical Solo – 9 years
1st Place – Karlie Fudger (Dance Academy )
Lyrical Solo – 12 years
1st Place – Gillian Jardim (Spectrum City Dance)
Variety Solo – 13 years
1st Place – Aoife Tighe (Spectrum City Dance)
Variety Solo – 15 years
1st Place – Jessica Bruce (Spectrum City Dance) TROPHY
Classical Ballet Solo – 11 years
1st Place – Gillian Jardim (Spectrum City Dance) TROPHY
Variety Solo – 10 years
1st Place – Samantha Budnisky (Dance Academy
Variety Solo – 12 years
1st Place – Hailey Cox (Spectrum City Dance)
Cultural Specific Solo – 12 years & Under
1st Place – Emily Cavin (Spectrum City Dance) TROPHY
Classical Ballet Solo – 13 years
1st Place –Tylie Wong (Spectrum City Dance-Prince Rupert)
Acrobatic Duo – 18 years & Under
1st Place –Hanna McGovern & Sara McGovern (Dance Academy )
Modern/Contemporary Duo – 15 & 16 years
1st Place –Justina Vendittelli & Jessica Bruce (Spectrum City Dance)
Lyrical Solo – 13 years
1st Place –Aoife Tighe (Spectrum City Dance) TROPHY
Lyrical Solo 16 years
1st Place – Hannah Shaira Cam (Spectrum City Dance)
Jazz Solo - 12 years
1st Place –Katrina Duong (Spectrum City Dance) TROPHY
Demi Character Solo – 6 years & under
1st Place – Malie Whiting (Dance Academy)
Demi Character Solo – 11 years
1st Place – Gianna Evans (Dance Academy)
Demi Character Solo – 12 years
1st Place – Gillian Jardim (Spectrum City Dance)
Acrobatic Solo – 12 years & under
1st Place – Karlie Fudger (Dance Academy)
Tap Solo - 16 years
1st Place – Hannah-Shaira Cam (Spectrum City Dance) TROPHY
Song & Dance Duo – 10 years & Under
1st Place – Karlie Fudger & Lola Clouthier (Dance Academy ) TROPHY
Song & Dance Duo – 16 years & Under
1st Place – Navi Nanan & Jennifer Garcia (Dance Academy )
Song & Dance Solo – 9 years
1st Place –Zosia Stevenson (Spectrum City Dance) TROPHY
Tap Solo 13 - years
1st Place – Tylie Wong (Spectrum City Dance)
Tap Solo – 12 years
1st Place – Katrina Doung (Spectrum City Dance)
Jazz Solo – 9 years
1st Place – Karlie Fudger (Dance Academy )
Junior Choreography – 15 & Under
1st Place – Isobel LeBlanc (Spectrum City Dance) TROPHY
The dancers also found first place finishes with group performances. Below are just some of the first place
finishes.
Large Group Variety – 12 & Under
1st Place – Hotel Transylvania (Dance Academy )
Large Group Variety – 10 & Under
1st Place – Rumour in St. Petersburg (Spectrum City Dance)
Large Group Hip Hop – 12 & Under
1st Place – More (Dance Academy )
Large Group Jazz – 8 & Under
1st Place – Escapade (Dance Academy )
Large Group Jazz – 10 & Under
1st Place – Raindrops (Spectrum City Dance) TROPHY
Large Group Jazz – 12 & Under
1st Place – Hearts Connected (Spectrum City Dance)
Large Group Demi-Character 8 & Under
1st Place – Treasure Island (Dance Academy )
Large Group Demi-Character 10 & Under
1st Place – Casting A Spell (Dance Academy )
Large Group Demi-Character 12 & Under
1st Place – Following the Crane (Dance Academy )
Large Group Demi-Character 16 & Under
1st Place – Poulet Lake (Spectrum City Dance) TROPHY
Cultural Specific Small Group – 18 years & Under
1st Place – Rinnce (Spectrum City Dance) TROPHY
Large Group Modern/Contemporary – 12 & Under
1st Place – Skyfall (Dance Academy)
Large Group Lyrical – 12 years & Under
1st Place – Grace (Spectrum City Dance) TROPHY
Small Group Jazz – 16 years & Under
1st Place –Eartha (Spectrum City Dance)
The full list of winners can be found at http://pgdancefestival.com